Obidowa jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce. Leży w zachodnich Gorcach, w głęboko wciętych dolinach potoku Lepietnica i jego dopływu Obidowca . Obszar wsi wznosi się 720-1310 m n.p.m., a zabudowa sięga do 850 m n.p.m. Dużą powierzchnię zajmują lasy, stanowiące pozostałości Puszczy Karpackiej.
Obidowa powstała jako osada pasterska w XVII w. przy starym trakcie z Krakowa na Podhale i Spisz. Mieszkańcy powiększali swoje zasoby terytorialne pod wypas, intensywnie wypalając polany i karczując lasy w Gorcach. W czasie okupacji niemieckiej odosobnione położenie wsi stwarzało dogodne warunki dla polskiej partyzantki.
Legenda, którą opowiadają najstarsi mieszkańcy wsi brzmi następująco:
Początkiem XVII wieku podczas przemierzania szlakiem ,tzw,,starym traktem” łączącym Węgry (Budapeszt ) z Polską (Krakowem) podążał Król Polski Jan III Sobieski lub August II Mocny. W porze obiadowej Król i jego świta zatrzymała się na obiad właśnie w pobliżu Nowego Targu (dokładne dzisiejsze miejsce to okolice Rdzawki koło stacji paliw i motelu). Sekretarz Króla zapisał na drzewie ,,tu obiadował Król Polski”.
Po jakimś czasie pasterze osiadający się w rejonie doliny Lepietnicy odnaleźli zapisany fakt i rozgłosili. Przekaz sprawił, iż niewielka osada pasterska nazwała się ,,obiadową” na cześć faktu obiadowania samego Króla. Na przestrzeni wieków nazwa zmieniła nazwę na pokrewną Obidową.
Malownicze położenie Obidowej i specyficzny mikroklimat, stwarza dogodne warunki do rozwoju turystyki pieszej a zwłaszcza narciarskiej. Wspomnieć należy, że w Obidowej pielęgnuje się tradycję uprawiania narciarstwa biegowego. Obidowa leżąca w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego stwarza dogodne warunki do uprawiania górskiej turystyki rowerowej. Dla lubiących wędrówki zimowe na nartach biegowych idealna jest ścieżka z Obidowej na Turbacz. Ponad 11 kilometrowy odcinek łączący Obidową ze schroniskiem na Turbaczu. Ścieżka została wytyczona w ramach projektu pn. ,,Śladami Olimpijczyków” i szczegółowo jest opisana na stronie głównej niniejszej strony.